Team Results Class AA
Plainview/Elgin Millville__15
|Litchfield_________________41
Litchfield_________________47| |
|Litchfield_________________33
Windom Area/BO/ML__________42 | |
|Windom Area/BO/ML__________22| |
Long Prairie-Grey Eagle____20| CHAMPION |
Litchfield__________________|
Hibbing____________________36 |
|Hibbing____________________24 |
Scott West_________________22| | |
|STMA_______________________20|
Becker_____________________28 |
|STMA_______________________33|
STMA_______________________30|
Windom Area/BO/ML__________26 THIRD
|Hibbing___________________
Hibbing____________________32|
Plainview/Elgin Millville__22
|Long Prairie-Grey Eagle____20
Long Prairie-Grey Eagle____49| | Consolation
|Scott West________________
Scott West_________________35 |
|Scott West_________________39|
Becker_____________________20|
Championship Quarter Finals
Plainview/Elgin Millville vs Litchfield
Windom Area/BO/ML vs Long Prairie-Grey Eagle
Hibbing vs Scott West
Becker vs STMA
Championship Semi Finals
Litchfield vs Windom Area/BO/ML
Hibbing vs STMA
Consolation Semi Finals
Plainview/Elgin Millville vs Long Prairie-Grey Eagle
Scott West vs Becker
Consolation Final
Long Prairie-Grey Eagle vs Scott West
Third Place
Windom Area/BO/ML vs Hibbing
Championship
Litchfield vs STMA
AA QUARTER FINAL
Winners are displayed on the top line.
47 Litchfield
15 Plainview/Elgin Millville
103 3 points 7-1
David Malepsy Litchfield
Rafe Snyder Plainview/Elgin Millville
112 6 points Fall 318
Seth Hansvick Litchfield
Jason Wagner Plainview/Elgin Millville
119 4 points 13-3
Jake Ziegler Litchfield
Durand Kahn Plainview/Elgin Millville
125 3 points 10-6
Joe Schoolmeesters Litchfield
Bobby Bedsted Plainview/Elgin Millville
130 3 points 6-4
Joe Buschette Litchfield
Tyler Norton Plainview/Elgin Millville
135 6 points Fall 452
Dan Smith Litchfield
Wade Holst Plainview/Elgin Millville
140 3 points 9-4
Devin Blom Litchfield
Kyle Gosse Plainview/Elgin Millville
145 4 points 16-7
Mike Strunk Litchfield
Jaime Wolf Plainview/Elgin Millville
152 3 points 5-3
Dan Herbst Litchfield
Shane Holst Plainview/Elgin Millville
160 6 points Fall 514
Travis Gottschalk Litchfield
Chris Makoutz Plainview/Elgin Millville
171 3 points 12-6
Tyler Johnson Plainview/Elgin Millville
Cory Schlack Litchfield
189 6 points Fall 114
Bryar Johnson Litchfield
Tom Speer Plainview/Elgin Millville
215 6 points Fall 128
Mark Kohn Plainview/Elgin Millville
Nathan Kromann Litchfield
275 6 points Fall 19
Jesse Kahn Plainview/Elgin Millville
Louie Reihle Litchfield
Back to top
AA QUARTER FINAL
Winners are displayed on the top line.
42 Windom Area/BO/ML
20 Long Prairie-Grey Eagle
103 5 points TF 414 20-5
Travis Elg Windom Area/BO/ML
Derek Pesta Long Prairie-Grey Eagle
112 4 points 10-2
Brad Twardowski Long Prairie-Grey Eagle
Colt Bergendahl Windom Area/BO/ML
119 6 points Fall 32
Nick Kulseth Windom Area/BO/ML
Joe Morisch Long Prairie-Grey Eagle
125 3 points 6-3
Jeff Stuckenbroker Windom Area/BO/ML
Sam Schad Long Prairie-Grey Eagle
130 3 points 9-2
Travis Pesta Long Prairie-Grey Eagle
Chris Fast Windom Area/BO/ML
135 4 points 15-4
Travis Winters Windom Area/BO/ML
Jacob Zeis Long Prairie-Grey Eagle
140 6 points Fall 429
Jason Kruger Windom Area/BO/ML
Alex Rasmussen Long Prairie-Grey Eagle
145 3 points 6-5
Grant Schad Long Prairie-Grey Eagle
John Kremmin Windom Area/BO/ML
152 4 points 13-0
Adam Pesta Long Prairie-Grey Eagle
Ryan Fast Windom Area/BO/ML
160 6 points Fall 427
Derek Hall Windom Area/BO/ML
Josh Pesta Long Prairie-Grey Eagle
171 3 points 10-3
Scott Winters Windom Area/BO/ML
Pat Jenkins Long Prairie-Grey Eagle
189 3 points 1-0
Cody Anderson Windom Area/BO/ML
Scott Twardowski Long Prairie-Grey Eagle
215 6 points Fall 244
Kurt Jenkins Long Prairie-Grey Eagle
Derek Radtke Windom Area/BO/ML
275 6 points Fall 104
Jason Bolte Windom Area/BO/ML
Joe Baratta Long Prairie-Grey Eagle
Back to top
AA QUARTER FINAL
Winners are displayed on the top line.
36 Hibbing
22 Scott West
103 3 points 6-2
Eddie Dvorak Scott West
Nick Spotts Hibbing
112 4 points 10-1
Travis Timmerman Hibbing
Andy Stier Scott West
119 3 points 12-8
Karl Manner Hibbing
Dominic Dvorak Scott West
125 3 points 10-6
Jacob Roberts Scott West
Eric Mattson Hibbing
130 3 points 7-6
Pat Kapella Hibbing
Chris Herrmann Scott West
135 5 points TF 24-9
Ben Lamphere Hibbing
Robbie Whipps Scott West
140 4 points 16-5
Dustin Boumeester Scott West
Kyle Downs Hibbing
145 6 points Fall 256
Josh Nyhus Hibbing
Danny Stoutland Scott West
152 3 points 10-8
Danny Vitali Hibbing
Adam Herrmann Scott West
160 3 points 8-2
Ethan Osterhoudt Hibbing
Joey Stoutland Scott West
171 6 points Fall 352
Skip Johnson Hibbing
Davey Gerhart Scott West
189 6 points Fall 35
Adam Haller Scott West
Jake Turnbloom Hibbing
215 6 points Fall 138
Kevin Robling Scott West
Evan Osterhoudt Hibbing
275 3 points 6-4
Elliott Osterhoudt Hibbing
Jeff Lucas Scott West
Back to top
AA QUARTER FINAL
Winners are displayed on the top line.
30 STMA
28 Becker
103 3 points 3-1
Mike Thorn STMA
Robert Koranda Becker
112 3 points 6-4
Joe Grygelko STMA
Russ Lumley Becker
119 6 points Fall 104
Brandon Dick STMA
Jon Lavoi Becker
125 6 points Fall 248
Chad Little STMA
Jason Shierts Becker
130 6 points Fall 48
Kent Backes Becker
Kurt Schumm STMA
135 3 points 6-3
Jon Koranda Becker
Jake Grygelko STMA
140 3 points 1-0
Eric O'Brien Becker
Mickey Kirk STMA
145 3 points 5-4
Josh Becker STMA
Jevon Foley Becker
152 3 points 9-4
Brandon Backes Becker
Luke Vetsch STMA
160 3 points 4-1
Chas Betts STMA
Jadian Foley Becker
171 6 points DQ 527
John Grygelko STMA
Yurly Yevsin Becker
189 3 points 8-4
Jeremy Adelman Becker
Jake Bjorklund STMA
215 4 points 16-4
Jeremy Pederson Becker
Adam Roden STMA
275 6 points Fall 49
Mike Hopkins Becker
Caleb McEachern STMA
Back to top
AA CHAMPIONSHIP SEMI-FINAL
Winners are displayed on the top line.
41 Litchfield
22 Windom Area/BO/ML
103 6 points Fall 517
Travis Elg Windom Area/BO/ML
David Malepsy Litchfield
112 6 points Fall 157
Seth Hansvick Litchfield
Colt Bergendahl Windom Area/BO/ML
119 3 points 11-5
Nick Kulseth Windom Area/BO/ML
Jake Ziegler Litchfield
125 4 points 12-3
Jeff Stuckenbroker Windom Area/BO/ML
Joe Schoolmeesters Litchfield
130 4 points 18-8
Joe Buschette Litchfield
Chris Fast Windom Area/BO/ML
135 3 points 7-2
A.J. Werner Litchfield
Travis Winters Windom Area/BO/ML
140 6 points Fall 55
Devin Blom Litchfield
Jason Kruger Windom Area/BO/ML
145 4 points 13-5
Mike Strunk Litchfield
John Kremmin Windom Area/BO/ML
152 3 points 1-0
Ryan Fast Windom Area/BO/ML
Dan Herbst Litchfield
160 3 points 1-0
Travis Gottschalk Litchfield
Derek Hall Windom Area/BO/ML
171 3 points 8-7
Cory Schlack Litchfield
Scott Winters Windom Area/BO/ML
189 6 points Fall 222
Cody Anderson Windom Area/BO/ML
Aaron Kromann Litchfield
215 6 points Fall 117
Bryar Johnson Litchfield
Brady Janzen Windom Area/BO/ML
275 6 points Fall 141
Louie Reihle Litchfield
Jason Bolte Windom Area/BO/ML
Back to top
AA CHAMPIONSHIP SEMI-FINAL
Winners are displayed on the top line.
33 STMA
24 Hibbing
103 6 points Fall 555
Mike Thorn STMA
Will Johnson Hibbing
112 3 points 2xOT 2-2
Joe Grygelko STMA
Travis Timmerman Hibbing
119 6 points Fall 48
Brandon Dick STMA
Karl Manner Hibbing
125 3 points 4-2
Chad Little STMA
Eric Mattson Hibbing
130 3 points 2xOT 2-2
Pat Kapella Hibbing
Kurt Schumm STMA
135 3 points 13-11
Ben Lamphere Hibbing
Jake Grygelko STMA
140 5 points TF 455
Mickey Kirk STMA
Kyle Downs Hibbing
145 3 points 4-1
Josh Becker STMA
Josh Nyhus Hibbing
152 4 points 9-1
Danny Vitali Hibbing
Luke Vetsch STMA
160 3 points 4-3
Chas Betts STMA
Ethan Osterhoudt Hibbing
171 5 points TF 550
Skip Johnson Hibbing
Jake Bjorklund STMA
189 4 points 8-0
John Grygelko STMA
Jake Turnbloom Hibbing
215 3 points 9-6
Jerry Thronson Hibbing
Dusty Baker STMA
275 6 points Fall 319
Elliott Osterhoudt Hibbing
Caleb McEachern STMA
Back to top
AA CONSOLATION SEMI-FINAL
Winners are displayed on the top line.
49 Long Prairie-Grey Eagle
22 Plainview/Elgin Millville
103 4 points 8-0
Derek Pesta Long Prairie-Grey Eagle
Plainview/Elgin Millville Plainview/Elgin Millville
112 6 points Fall 531
Brad Twardowski Long Prairie-Grey Eagle
Jason Wagner Plainview/Elgin Millville
119 6 points Fall 254
Sam Schad Long Prairie-Grey Eagle
Durand Kahn Plainview/Elgin Millville
125 6 points Fall 306
Travis Pesta Long Prairie-Grey Eagle
Bobby Bedsted Plainview/Elgin Millville
130 4 points 13-2
Tyler Norton Plainview/Elgin Millville
Jacob Zeis Long Prairie-Grey Eagle
135 6 points Fall 139
Alex Rasmussen Long Prairie-Grey Eagle
Wade Holst Plainview/Elgin Millville
140 3 points 10-4
Jaime Wolf Plainview/Elgin Millville
Mitch Ainali Long Prairie-Grey Eagle
145 3 points 4-2
Grant Schad Long Prairie-Grey Eagle
Kyle Gosse Plainview/Elgin Millville
152 3 points 3-2
Shane Holst Plainview/Elgin Millville
Adam Pesta Long Prairie-Grey Eagle
160 6 points Fall 44
Chris Makoutz Plainview/Elgin Millville
Josh Pesta Long Prairie-Grey Eagle
171 6 points Fall 59
Tyler Johnson Plainview/Elgin Millville
Pat Jenkins Long Prairie-Grey Eagle
189 6 points Fall 348
Scott Twardowski Long Prairie-Grey Eagle
Tom Speer Plainview/Elgin Millville
215 6 points Fall 308
Kurt Jenkins Long Prairie-Grey Eagle
Mark Kohn Plainview/Elgin Millville
275 6 points Fall 449
Joe Baratta Long Prairie-Grey Eagle
Andy DePompolo Plainview/Elgin Millville
Back to top
AA CONSOLATION SEMI-FINAL
Winners are displayed on the top line.
35 Scott West
20 Becker
103 3 points 10-6
Eddie Dvorak Scott West
Robert Koranda Becker
112 3 points 6-4
Andy Stier Scott West
Russ Lumley Becker
119 3 points 9-6
Dominic Dvorak Scott West
Jason Shierts Becker
125 3 points 9-2
Jacob Roberts Scott West
Jon Lavoi Becker
130 6 points Fall 329
Kent Backes Becker
Chris Herrmann Scott West
135 3 points 6-3
Jon Koranda Becker
Dustin Boumeester Scott West
140 4 points 15-2
Eric O'Brien Becker
Greg Colosey Scott West
145 4 points 13-5
Jevon Foley Becker
Danny Stoutland Scott West
152 3 points 9-4
Adam Herrmann Scott West
Jadian Foley Becker
160 4 points 13-2
Joey Stoutland Scott West
Yurly Yevsin Becker
171 6 points Fall 337
Davey Gerhart Scott West
Jeremy Adelman Becker
189 3 points 10-6
Jeremy Pederson Becker
Adam Haller Scott West
215 4 points 9-0
Kevin Robling Scott West
Lex Anderson Becker
275 6 points Fall 427
Jeff Lucas Scott West
Mike Hopkins Becker
Back to top
AA CONSOLATION
Winners are displayed on the top line.
39 Scott West
20 Long Prairie-Grey Eagle
103 3 points 5-2
Eddie Dvorak Scott West
Derek Pesta Long Prairie-Grey Eagle
112 6 points Fall 232
Andy Stier Scott West
Brad Twardowski Long Prairie-Grey Eagle
119 4 points 13-0
Sam Schad Long Prairie-Grey Eagle
Dominic Dvorak Scott West
125 4 points 12-1
Travis Pesta Long Prairie-Grey Eagle
Jacob Roberts Scott West
130 3 points 11-8
Jacob Zeis Long Prairie-Grey Eagle
Chris Herrmann Scott West
135 6 points Fall 325
Dustin Boumeester Scott West
Alex Rasmussen Long Prairie-Grey Eagle
140 3 points 10-8
Greg Colosey Scott West
Mitch Ainali Long Prairie-Grey Eagle
145 6 points Fall 537
Grant Schad Long Prairie-Grey Eagle
Danny Stoutland Scott West
152 3 points 14-9
Adam Herrmann Scott West
Adam Pesta Long Prairie-Grey Eagle
160 6 points Fall 48
Joey Stoutland Scott West
Josh Pesta Long Prairie-Grey Eagle
171 3 points 8-2
Davey Gerhart Scott West
Pat Jenkins Long Prairie-Grey Eagle
189 3 points 6-5
Scott Twardowski Long Prairie-Grey Eagle
Adam Haller Scott West
215 3 points 5-1
Kevin Robling Scott West
Kurt Jenkins Long Prairie-Grey Eagle
275 6 points Fall 21
Jeff Lucas Scott West
Joe Baratta Long Prairie-Grey Eagle
Back to top
AA THIRD PLACE
Winners are displayed on the top line.
32 Hibbing
26 Windom Area/BO/ML
103 6 points Fall 234
Travis Elg Windom Area/BO/ML
Nick Spotts Hibbing
112 4 points 13-2
Travis Timmerman Hibbing
Colt Bergendahl Windom Area/BO/ML
119 4 points 14-1
Nick Kulseth Windom Area/BO/ML
Karl Manner Hibbing
125 3 points 9-3
Jeff Stuckenbroker Windom Area/BO/ML
Eric Mattson Hibbing
130 3 points 9-4
Chris Fast Windom Area/BO/ML
Pat Kapella Hibbing
135 4 points 19-7
Ben Lamphere Hibbing
Travis Winters Windom Area/BO/ML
140 4 points 12-1
Jason Kruger Windom Area/BO/ML
Kyle Downs Hibbing
145 3 points 3-1
Josh Nyhus Hibbing
John Kremmin Windom Area/BO/ML
152 3 points 6-3
Danny Vitali Hibbing
Ryan Fast Windom Area/BO/ML
160 3 points OT 4-2
Ethan Osterhoudt Hibbing
Derek Hall Windom Area/BO/ML
171 6 points Fall 437
Cody Anderson Windom Area/BO/ML
Evan Osterhoudt Hibbing
189 6 points Fall 159
Skip Johnson Hibbing
Scott Winters Windom Area/BO/ML
215 3 points 12-8
Jerry Thronson Hibbing
Brady Janzen Windom Area/BO/ML
275 6 points Fall 323
Elliott Osterhoudt Hibbing
Jason Bolte Windom Area/BO/ML
Back to top
AA CHAMPIONSHIP
Winners are displayed on the top line.
33 Litchfield
20 STMA
103 4 points 16-4
Mike Thorn STMA
David Malepsy Litchfield
112 3 points 6-2
Seth Hansvick Litchfield
Joe Grygelko STMA
119 4 points 16-6
Brandon Dick STMA
Jake Ziegler Litchfield
125 3 points 5-3
Chad Little STMA
Joe Schoolmeesters Litchfield
130 3 points 6-2
Chase Piepenburg Litchfield
Kurt Schumm STMA
135 3 points 7-3
Joe Buschette Litchfield
Jake Grygelko STMA
140 3 points 6-2
Devin Blom Litchfield
Mickey Kirk STMA
145 3 points 9-4
Mike Strunk Litchfield
Josh Becker STMA
152 3 points 10-6
Dan Herbst Litchfield
Luke Vetsch STMA
160 3 points 5-3
Chas Betts STMA
Cory Schlack Litchfield
171 3 points 5-2
Travis Gottschalk Litchfield
John Grygelko STMA
189 6 points Fall 548
Bryar Johnson Litchfield
Jake Bjorklund STMA
215 6 points Fall 436
Adam Roden STMA
Aaron Kromann Litchfield
275 6 points Fall 349
Louie Reihle Litchfield
Caleb McEachern STMA
Back to top