Team Results Class AAA
Bemidji____________________18
|Albert Lea__________________6
Albert Lea_________________37| |
|Apple Valley_______________52
Apple Valley_______________35 | |
|Apple Valley_______________50| |
Simley_____________________18| CHAMPION |
Apple Valley________________|
Shakopee___________________33 |
|Shakopee___________________28 |
Totino Grace_______________26| | |
|Cambridge-Isanti___________12|
Stillwater_________________13 |
|Cambridge-Isanti___________38|
Cambridge-Isanti___________48|
Albert Lea_________________45 THIRD
|Albert Lea________________
Shakopee___________________19|
Bemidji____________________16
|Simley_____________________38
Simley_____________________38| | Consolation
|Simley____________________
Totino Grace_______________43 |
|Totino Grace_______________14|
Stillwater_________________12|
Championship Quarter Finals
Bemidji vs Albert Lea
Apple Valley vs Simley
Shakopee vs Totino Grace
Stillwater vs Cambridge-Isanti
Championship Semi Finals
Albert Lea vs Apple Valley
Shakopee vs Cambridge-Isanti
Consolation Semi Finals
Bemidji vs Simley
Totino Grace vs Stillwater
Consolation Final
Simley vs Totino Grace
Third Place
Albert Lea vs Shakopee
Championship
Apple Valley vs Cambridge-Isanti
AAA QUARTER FINAL
Winners are displayed on the top line.
37 Albert Lea
18 Bemidji
103 5 points T F 20-1
Logan Hansen Albert Lea
Denver Colin Bemidji
112 3 points 7-2
Travis Bieghley Bemidji
Zach Hansen Albert Lea
119 3 points 6-4
Nick Ward Bemidji
Eric Johnson Albert Lea
125 3 points 4-2
Zach McGinnis Albert Lea
Chris Black Bemidji
130 3 points 4-2
Joe Anderson Bemidji
Matt Morris Albert Lea
135 4 points 13-5
Adam Elseth Albert Lea
Greg Skerik Bemidji
140 3 points 9-7
Talor Ignaszewski Albert Lea
Doug Schmidt Bemidji
145 4 points 9-1
Jared Butler Albert Lea
Andrew Willard Bemidji
152 6 points Fall 33
Brandon Klukow Albert Lea
Steve Masterson Bemidji
160 3 points 6-4
Dustin Eggum Albert Lea
Nick Mistic Bemidji
171 3 points 5-0
Cory Frerk Albert Lea
Dan Trepanier Bemidji
189 6 points Fall 518
Kenny Schmidt Bemidji
Mike Honeycutt Albert Lea
215 6 points Fall 520
Randy Larson Albert Lea
Scott Forseth Bemidji
275 3 points O T 3-1
Chris Miller Bemidji
Chris Hable Albert Lea
Back to top
AAA QUARTER FINAL
Winners are displayed on the top line.
35 Apple Valley
18 Simley
103 3 points 2-0
Scott Nonini Apple Valley
Jacob Tabbert Simley
112 3 points 6-4
Kurt Knutson Simley
Dan Crone Apple Valley
119 6 points Fall 309
Charlie Falck Apple Valley
Daniel Tabbert Simley
125 6 points Fall 105
Richard Fessler Apple Valley
Alex Watrud Simley
130 3 points 4-3
Seth Anderson Simley
Ryan Pottebaum Apple Valley
135 4 points 15-2
Jeff Gleason Apple Valley
Brandon Murphy Simley
140 3 points 7-3
Michael Fessler Apple Valley
Jeff Grosland Simley
145 3 points 3-1
Mitch Millner Simley
Tom LaCombe Apple Valley
152 4 points 19-5
Phillip Beaumia Apple Valley
Steve Staples Simley
160 3 points 11-4
Tony Biggs Simley
Nic Barclay Apple Valley
171 3 points 4-2
Cullen Berg Simley
Taylor Thompson Apple Valley
189 6 points Fall 38
Randy Lamaire Apple Valley
Marcel Jones Simley
215 3 points O T 5-3
Steve Larson Apple Valley
Nick Rydberg Simley
275 3 points 5-0
Bill Lundblad Simley
Jacob Morgan Apple Valley
Back to top
AAA QUARTER FINAL
Winners are displayed on the top line.
33 Shakopee
26 Totino Grace
103 6 points Fall 153
Joe Sweet Totino Grace
Tom Casey Shakopee
112 3 points 6-0
Ben Henning Shakopee
Brandon Neeck Totino Grace
119 3 points 1-0
Clark Lensing Totino Grace
Calvin Wolff Shakopee
125 6 points Fall 43
Spud Laurent Shakopee
Kyle Brown Totino Grace
130 3 points 8-6
Terry Eischens Shakopee
Jake Beyer Totino Grace
135 3 points 10-8
Tony Sadder Totino Grace
Nathan J. Theis Shakopee
140 5 points 16-1
Jon Brandtjen Totino Grace
Ben Sailor Shakopee
145 3 points 10-6
Adam Neeck Totino Grace
Jake Kahnke Shakopee
152 3 points O T 2-1
Mitchell Plonski Shakopee
Jake Sweet Totino Grace
160 3 points 7-5
Kyle Theis Shakopee
Plo Parker Totino Grace
171 6 points Fall 237
Brian Hara Totino Grace
Tom Breeggemann Shakopee
189 6 points Fall 44
Chris McKenzie Shakopee
Bryan Savage Totino Grace
215 3 points 3-2
Ryan Erath Shakopee
Nick Engbloom Totino Grace
275 6 points Fall 112
Jon Tuma Shakopee
Nick Noor Totino Grace
Back to top
AAA QUARTER FINAL
Winners are displayed on the top line.
48 Cambridge-Isanti
13 Stillwater
103 5 points 20-5
Carl Richard Cambridge-Isanti
Dan MacSwain Stillwater
112 6 points Forfiet
Kory Graham Cambridge-Isanti
Stillwater Stillwater
119 4 points 18-8
Blake Sjodin Cambridge-Isanti
Matt Diethert Stillwater
125 3 points 7-2
Mark Lehman Stillwater
Ross Dankers Cambridge-Isanti
130 6 points Fall 251
Kyle Volker Cambridge-Isanti
Steve Shade Stillwater
135 4 points 15-5
Chris Anderson Stillwater
Nathan Brackenbury Cambridge-Isanti
140 3 points 9-2
Daniel Hansen Cambridge-Isanti
Matt Eller Stillwater
145 3 points 5-2
Jeffery O'Conner Cambridge-Isanti
Ryan Gamboni Stillwater
152 6 points Fall 316
Zach Molitor Cambridge-Isanti
Andy Secor Stillwater
160 3 points 9-4
Steve D'Aigle Cambridge-Isanti
Eric Greeder Stillwater
171 3 points 4-3
Kevin McCloskey Stillwater
Michael Vaught Cambridge-Isanti
189 6 points Fall 313
Billy Blumhoefer Cambridge-Isanti
Jacob Wolfgram Stillwater
215 3 points 2-1
Marcus Elmer Stillwater
Forrest Becklin Cambridge-Isanti
275 6 points Fall 446
Kyle Johnson Cambridge-Isanti
Aaron Stewart Stillwater
Back to top
AAA CHAMPIONSHIP SEMI-FINAL
Winners are displayed on the top line.
50 Apple Valley
6 Albert Lea
103 3 points 7-1
Scott Nonini Apple Valley
Zach Hansen Albert Lea
112 3 points 4-1
Eric Johnson Albert Lea
Dan Crone Apple Valley
119 6 points Fall 142
Charlie Falck Apple Valley
Beau Hansen Albert Lea
125 4 points 24-13
Richard Fessler Apple Valley
Zach McGinnis Albert Lea
130 5 points 17-2 T F 418
Ryan Pottebaum Apple Valley
Matt Morris Albert Lea
135 3 points 5-2
Adam Elseth Albert Lea
Jeff Gleason Apple Valley
140 5 points 26-11 T F 539
Michael Fessler Apple Valley
Talor Ignaszewski Albert Lea
145 3 points 9-2
Sean Dwyer Apple Valley
Jared Butler Albert Lea
152 6 points Fall 158
Phillip Beaumia Apple Valley
Brandon Klukow Albert Lea
160 3 points 6-4
Nic Barclay Apple Valley
Dustin Eggum Albert Lea
171 3 points 15-13 O T
Jared Stahlecker Apple Valley
Cory Frerk Albert Lea
189 3 points 6-1
Randy Lamaire Apple Valley
Randy Larson Albert Lea
215 6 points Fall 425
Steve Larson Apple Valley
Mike Honeycutt Albert Lea
275 3 points 8-7
Jacob Morgan Apple Valley
Chris Hable Albert Lea
Back to top
AAA CHAMPIONSHIP SEMI-FINAL
Winners are displayed on the top line.
38 Cambridge-Isanti
28 Shakopee
103 6 points Fall 122
Carl Richard Cambridge-Isanti
Tom Casey Shakopee
112 6 points Fall 301
Kory Graham Cambridge-Isanti
Ben Henning Shakopee
119 3 points 8-4
Blake Sjodin Cambridge-Isanti
Calvin Wolff Shakopee
125 6 points Fall 236
Spud Laurent Shakopee
Ross Dankers Cambridge-Isanti
130 4 points 13-1
Terry Eischens Shakopee
Kyle Volker Cambridge-Isanti
135 3 points 5-2
Nathan J. Theis Shakopee
Nathan Brackenbury Cambridge-Isanti
140 6 points Fall 241
Daniel Hansen Cambridge-Isanti
Ben Sailor Shakopee
145 4 points 10-2
Jeffery O'Conner Cambridge-Isanti
Joe Casey Shakopee
152 4 points 13-4
Caleb Olson Cambridge-Isanti
Jake Kahnke Shakopee
160 3 points 7-2
Zach Molitor Cambridge-Isanti
Mitchell Plonski Shakopee
171 3 points 5-0
Kyle Theis Shakopee
Steve D'Aigle Cambridge-Isanti
189 6 points Fall 25
Chris McKenzie Shakopee
Michael Vaught Cambridge-Isanti
215 6 points Fall 351
Billy Blumhoefer Cambridge-Isanti
Ryan Erath Shakopee
275 6 points Fall
Jon Tuma Shakopee
Kyle Johnson Cambridge-Isanti
Back to top
AAA CONSOLATION SEMI-FINAL
Winners are displayed on the top line.
38 Simley
16 Bemidji
103 6 points Fall 307
Jacob Tabbert Simley
Denver Colin Bemidji
112 3 points 6-3
Travis Bieghley Bemidji
Kurt Knutson Simley
119 3 points 5-0
Daniel Tabbert Simley
Nick Ward Bemidji
125 4 points 10-2
Chris Black Bemidji
Marc Prokpowicz Simley
130 3 points 3-1
Seth Anderson Simley
Joe Anderson Bemidji
135 3 points 6-3
Brandon Murphy Simley
Greg Skerik Bemidji
140 4 points 17-7
Nathan Duval Simley
Doug Schmidt Bemidji
145 4 points 15-4
Mitch Millner Simley
Andrew Willard Bemidji
152 3 points 11-5
Nick Mistic Bemidji
Steve Staples Simley
160 3 points 7-6
Nick Olson Simley
Brian Lesetmoe Bemidji
171 3 points 5-1
Tony Biggs Simley
Dan Trepanier Bemidji
189 6 points Fall 107
Kenny Schmidt Bemidji
Marcel Jones Simley
215 6 points Fall 58
Nick Rydberg Simley
Scott Forseth Bemidji
275 3 points 6-2
Bill Lundblad Simley
Chris Miller Bemidji
Back to top
AAA CONSOLATION SEMI-FINAL
Winners are displayed on the top line.
43 Totino Grace
12 Stillwater
103 3 points 13-7
Joe Sweet Totino Grace
Dan MacSwain Stillwater
112 6 points ForFeit
Brandon Neeck Totino Grace
Stillwater Stillwater
119 3 points 4-3
Clark Lensing Totino Grace
Matt Diethert Stillwater
125 3 points 9-2
Mark Lehman Stillwater
Joe Sweet Totino Grace
130 6 points Fall 54
Jake Beyer Totino Grace
Brian Reier Stillwater
135 3 points 18-11
Tony Sadder Totino Grace
Greg Richert Stillwater
140 4 points 28-18
Jon Brandtjen Totino Grace
Chris Anderson Stillwater
145 3 points 5-3
Jake Sweet Totino Grace
Matt Eller Stillwater
152 3 points 2-1
Ryan Gamboni Stillwater
Adam Neeck Totino Grace
160 3 points 2-1
Plo Parker Totino Grace
Andy Staberg Stillwater
171 3 points 5-3 O T
Brian Hara Totino Grace
Kevin McCloskey Stillwater
189 6 points Fall 307
Nick Engbloom Totino Grace
Jacob Wolfgram Stillwater
215 3 points 7-6
Bryan Savage Totino Grace
Marcus Elmer Stillwater
275 6 points Fall 200
Aaron Stewart Stillwater
Nick Noor Totino Grace
Back to top
AAA CONSOLATION
Winners are displayed on the top line.
38 Simley
14 Totino Grace
103 4 points 15-4
Jacob Tabbert Simley
Joe Sweet Totino Grace
112 3 points 11-4
Kurt Knutson Simley
Kyle Brown Totino Grace
119 3 points 7-5
Daniel Tabbert Simley
Brandon Neeck Totino Grace
125 3 points O T 4-2
Clark Lensing Totino Grace
Alex Watrud Simley
130 3 points 6-1
Seth Anderson Simley
Jake Beyer Totino Grace
135 3 points 11-4
Brandon Murphy Simley
Tony Sadder Totino Grace
140 3 points 4-3
Jeff Grosland Simley
Jon Brandtjen Totino Grace
145 5 points T F 23-7
Jake Sweet Totino Grace
Nathan Duval Simley
152 4 points 21-8
Mitch Millner Simley
Adam Neeck Totino Grace
160 3 points 7-6
Steve Staples Simley
Plo Parker Totino Grace
171 3 points 5-2
Tony Biggs Simley
Brian Hara Totino Grace
189 6 points Fall 112
Nick Engbloom Totino Grace
Marcel Jones Simley
215 6 points Fall 59
Nick Rydberg Simley
Bryan Savage Totino Grace
275 3 points 8-2
Bill Lundblad Simley
Nick Noor Totino Grace
Back to top
AAA THIRD PLACE
Winners are displayed on the top line.
45 Albert Lea
19 Shakopee
103 6 points Fall 42
Zach Hansen Albert Lea
Tom Casey Shakopee
112 6 points Fall 512
Eric Johnson Albert Lea
Ben Henning Shakopee
119 4 points 10-2
Calvin Wolff Shakopee
Beau Hansen Albert Lea
125 3 points 11-6
Terry Eischens Shakopee
Zach McGinnis Albert Lea
130 3 points 5-2
Matt Morris Albert Lea
Spud Laurent Shakopee
135 3 points 9-5
Adam Elseth Albert Lea
Nathan J. Theis Shakopee
140 3 points 7-3
Ben Sailor Shakopee
Alex Hanson Albert Lea
145 3 points 9-5
Jared Butler Albert Lea
Jake Kahnke Shakopee
152 6 points Fall 339
Brandon Klukow Albert Lea
Joe Casey Shakopee
160 3 points 5-4
Mitchell Plonski Shakopee
Dustin Eggum Albert Lea
171 6 points Fall 346
Cory Frerk Albert Lea
Kyle Theis Shakopee
189 6 points Fall 134
Chris McKenzie Shakopee
Mike Honeycutt Albert Lea
215 6 points Fall 342
Randy Larson Albert Lea
Ryan Erath Shakopee
275 6 points Fall 225
Chris Hable Albert Lea
Jon Tuma Shakopee
Back to top
AAA CHAMPIONSHIP
Winners are displayed on the top line.
52 Apple Valley
12 Cambridge-Isanti
103 3 points 4-2
Scott Nonini Apple Valley
Carl Richard Cambridge-Isanti
112 6 points Fall 43
Kory Graham Cambridge-Isanti
Dan Crone Apple Valley
119 5 points T F 25-9
Charlie Falck Apple Valley
Blake Sjodin Cambridge-Isanti
125 6 points Fall 147
Richard Fessler Apple Valley
Mitch Kahring Cambridge-Isanti
130 4 points 13-0
Ryan Pottebaum Apple Valley
Kyle Volker Cambridge-Isanti
135 6 points Fall 432
Jeff Gleason Apple Valley
Nathan Brackenbury Cambridge-Isanti
140 4 points 12-3
Michael Fessler Apple Valley
Daniel Hansen Cambridge-Isanti
145 3 points 2-1
Tom LaCombe Apple Valley
Jeffery O'Conner Cambridge-Isanti
152 3 points O T 8-6
Zach Molitor Cambridge-Isanti
Phillip Beaumia Apple Valley
160 3 points 5-3
Nic Barclay Apple Valley
Steve D'Aigle Cambridge-Isanti
171 6 points Fall 102
Jared Stahlecker Apple Valley
Michael Vaught Cambridge-Isanti
189 3 points 9-5
Billy Blumhoefer Cambridge-Isanti
Randy Lamaire Apple Valley
215 6 points Fall 318
Steve Larson Apple Valley
Forrest Becklin Cambridge-Isanti
275 6 points Fall 236
Jacob Morgan Apple Valley
Kyle Johnson Cambridge-Isanti
Back to top