Team Results Class AA
Scott West_________________28
|Scott West_________________39
Milaca/Faith Christian_____18| |
|Scott West_________________15
Kasson Mantorville_________28 | |
|Perham_____________________16| |
Perham_____________________33| CHAMPION |
STMA________________________|
STMA_______________________53 |
|STMA_______________________38 |
Detroit Lakes______________12| | |
|STMA_______________________32|
Buffalo Lake-Hector/BOLD___18 |
|Adrian Area________________16|
Adrian Area________________38|
Perham_____________________24 THIRD
|Adrian Area_______________
Adrian Area________________41|
Milaca/Faith Christian_____49
|Milaca/Faith Christian_____42
Kasson Mantorville_________28| | Consolation
|Milaca/Faith Christian____
Detroit Lakes______________25 |
|Buffalo Lake-Hector/BOLD___16|
Buffalo Lake-Hector/BOLD___43|
Championship Quarter Finals
Scott West vs Milaca/Faith Christian
Kasson Mantorville vs Perham
STMA vs Detroit Lakes
Buffalo Lake-Hector/BOLD vs Adrian Area
Championship Semi Finals
Scott West vs Perham
STMA vs Adrian Area
Consolation Semi Finals
Milaca/Faith Christian vs Kasson Mantorville
Detroit Lakes vs Buffalo Lake-Hector/BOLD
Consolation Final
Milaca/Faith Christian vs Buffalo Lake-Hector/BOLD
Third Place
Perham vs Adrian Area
Championship
Scott West vs STMA
AA QUARTER FINAL
Winners are displayed on the top line.
28 Scott West
18 Milaca/Faith Christian
103 3 points OT8-6
Mark Dvorak Scott West
Denver Rogalla Milaca/Faith Christian
112 3 points 8-4
Tony Valek Scott West
Chuck Lamee Milaca/Faith Christian
119 3 points 7-2
Lucas Edburg Scott West
Chad Weyer Milaca/Faith Christian
125 3 points 9-4
Andrew Pudwill Scott West
Chris Kragt Milaca/Faith Christian
130 3 points 8-4
Cody Kragt Milaca/Faith Christian
Eddie Dvorak Scott West
135 3 points 3-1
John Fradette Milaca/Faith Christian
Dominic Dvorak Scott West
140 4 points 17-6
John Dvorak Scott West
Ben Johnson Milaca/Faith Christian
145 3 points 8-2
Jacob Roberts Scott West
Steven Vedders Milaca/Faith Christian
152 3 points 8-6
Zach Majerus Milaca/Faith Christian
Greg Colosey Scott West
160 3 points 5-4
Steven Yeats Milaca/Faith Christian
Peter Eischens Scott West
171 3 points OT 3-1
Danny Stoutland Scott West
Andy Kotsmith Milaca/Faith Christian
189 3 points 5-3
Mike Wagner Scott West
Dom Ruis Milaca/Faith Christian
215 3 points 3-1
Jake Behnke Scott West
Clinton Swenson Milaca/Faith Christian
275 6 points Fall 259
Andy Peterson Milaca/Faith Christian
Tyler Nyberg Scott West
Back to top
AA QUARTER FINAL
Winners are displayed on the top line.
33 Perham
28 Kasson Mantorville
103 3 points 7-4
Sam Warne Perham
Nate Nelson Kasson Mantorville
112 3 points 8-6
Andrew Fisher Kasson Mantorville
Josh Harlow Perham
119 3 points 6-2
Barry Nelson Perham
Erik Quamme Kasson Mantorville
125 6 points Fall 53
Tyler Doll Perham
Jade Mehling Kasson Mantorville
130 4 points 10-1
Philip Moenkedick Perham
B. J. Hoehn Kasson Mantorville
135 3 points 5-3
Jake Gosch Kasson Mantorville
Justin Berns Perham
140 4 points 11-3
Mac Stoll Perham
Tim Carver Kasson Mantorville
145 3 points 6-0
Greg Perrine Perham
Brett Kuehl Kasson Mantorville
152 6 points Fall 339
Colby Alberts Kasson Mantorville
Andrew Kratzke Perham
160 4 points 13-5
Mitch Klebel Kasson Mantorville
Michael Guehna Perham
171 4 points 12-1
Kenny Moenkedick Perham
Mark Gransee Kasson Mantorville
189 6 points Forfeit
Jon Flatau Perham
Kasson Mantorville Kasson Mantorville
215 6 points Fall 216
Alan Bailey Kasson Mantorville
Joel Gorentz Perham
275 6 points Fall 46
Kyle Bailey Kasson Mantorville
Kyle Christopherson Perham
Back to top
AA QUARTER FINAL
Winners are displayed on the top line.
53 STMA
12 Detroit Lakes
103 3 points 6-5
David Thorn STMA
Jake Stalberger Detroit Lakes
112 4 points 10-2
Dan Greeno STMA
James Rogers Detroit Lakes
119 5 points TF 541 18-2
Mike Thorn STMA
Jareth Martinez Detroit Lakes
125 4 points 15-5
Alex Becker STMA
Justin Horne Detroit Lakes
130 6 points Fall 28
Joe Grygelko STMA
Nick Butze Detroit Lakes
135 6 points Fall 244
Ross Lefebvre STMA
Dustin Burke Detroit Lakes
140 6 points Fall 49
Chad Little STMA
CD Swonger Detroit Lakes
145 6 points Fall 344
Michael Griffin Detroit Lakes
Mickey Kirk STMA
152 4 points 11-1
Tom Duncombe STMA
Alex Bosch Detroit Lakes
160 6 points Fall 254
Dusty Baker STMA
Jared Swiers Detroit Lakes
171 4 points 14-4
Kurt Schumm STMA
Ryan Wettels Detroit Lakes
189 3 points 8-4
Matt Nerdahl STMA
Ryan Ortiz Detroit Lakes
215 5 points Fall 314
Brent Eidenschink Detroit Lakes
Mike Nelles STMA
275 3 points 3-0
Jesse Dehmer STMA
Andy Lundberg Detroit Lakes
Back to top
AA QUARTER FINAL
Winners are displayed on the top line.
38 Adrian Area
18 Buffalo Lake-Hector/BOLD
103 3 points 1-0
Pat LeVasseur Buffalo Lake-Hector/BOLD
Stephen Loosbrock Adrian Area
112 4 points 11-2
Tony Thier Adrian Area
Tom Brenner Buffalo Lake-Hector/BOLD
119 3 points 5-4
Joey Bullerman Adrian Area
Ross Neubauer Buffalo Lake-Hector/BOLD
125 3 points 11-4
Ross Jahnke Buffalo Lake-Hector/BOLD
Zachary Reker Adrian Area
130 3 points 15-10
Jordan Reker Adrian Area
Jon Kramer Buffalo Lake-Hector/BOLD
135 3 points 7-2
Brandon Bullerman Adrian Area
Bailey Rettmann Buffalo Lake-Hector/BOLD
140 3 points 11-9
Cole Neubauer Buffalo Lake-Hector/BOLD
Andy Heitcamp Adrian Area
145 3 points 11-4
Dusty Bullerman Adrian Area
Mark Revier Buffalo Lake-Hector/BOLD
152 3 points 8-2
Tom Elfering Buffalo Lake-Hector/BOLD
Tony Sauer Adrian Area
160 6 points Fall 319
Mark Pietig Buffalo Lake-Hector/BOLD
Nate Engelkes Adrian Area
171 4 points 12-3
Cody Reverts Adrian Area
Trent Squibb Buffalo Lake-Hector/BOLD
189 6 points Fall 40
Levi Bullerman Adrian Area
Gerald Freberg Buffalo Lake-Hector/BOLD
215 6 points Fall 50
Will Lutmer Adrian Area
Brian Hagen Buffalo Lake-Hector/BOLD
275 6 points Fall 530
Cody Lutmer Adrian Area
Ben Aaseth Buffalo Lake-Hector/BOLD
Back to top
AA CHAMPIONSHIP SEMI-FINAL
Winners are displayed on the top line.
39 Scott West
16 Perham
103 3 points 16-11
Josh Harlow Perham
Mark Dvorak Scott West
112 5 points TF 430 15-0
Tony Valek Scott West
Joe Berns Perham
119 3 points 7-0
Lucas Edburg Scott West
Barry Nelson Perham
125 3 points 11-6
Andrew Pudwill Scott West
Tyler Doll Perham
130 3 points OT 2-0
Philip Moenkedick Perham
Eddie Dvorak Scott West
135 3 points 5-0
Dominic Dvorak Scott West
Justin Berns Perham
140 4 points 15-7
John Dvorak Scott West
Greg Perrine Perham
145 6 points Fall 253
Jacob Roberts Scott West
Mac Stoll Perham
152 3 points 7-4
Michael Guehna Perham
Greg Colosey Scott West
160 6 points Fall 511
Chris Herrmann Scott West
Nathan Schmitz Perham
171 3 points 8-5
Kenny Moenkedick Perham
Danny Stoutland Scott West
189 4 points 11-1
Jon Flatau Perham
Mike Wagner Scott West
215 3 points 4-1
Jake Behnke Scott West
Joel Gorentz Perham
275 6 points Fall 345
Tyler Nyberg Scott West
Kyle Christopherson Perham
Back to top
AA CHAMPIONSHIP SEMI-FINAL
Winners are displayed on the top line.
38 STMA
16 Adrian Area
103 3 points 10-9
Andy Hackenmueller STMA
Stephen Loosbrock Adrian Area
112 3 points 4-1
Dan Greeno STMA
Joey Bullerman Adrian Area
119 6 points Fall 102
Mike Thorn STMA
Tony Thier Adrian Area
125 4 points 15-4
Alex Becker STMA
Zachary Reker Adrian Area
130 5 points TF 406 15-0
Joe Grygelko STMA
Jordan Reker Adrian Area
135 3 points 8-3
Brandon Bullerman Adrian Area
Steve Hegland STMA
140 5 points TF 544 15-0
Chad Little STMA
Andy Heitcamp Adrian Area
145 3 points 5-2
Mickey Kirk STMA
Dusty Bullerman Adrian Area
152 3 points 10-5
Jake Grygelko STMA
Tony Sauer Adrian Area
160 3 points OT 5-2
Dusty Baker STMA
Nate Engelkes Adrian Area
171 4 points 11-1
Cody Reverts Adrian Area
Kurt Schumm STMA
189 6 points FAll 319
Levi Bullerman Adrian Area
Matt Nerdahl STMA
215 3 points 3-2
Will Lutmer Adrian Area
Caleb McEachern STMA
275 3 points 5-1
Jesse Dehmer STMA
Glenn Kruger Adrian Area
Back to top
AA CONSOLATION SEMI-FINAL
Winners are displayed on the top line.
49 Milaca/Faith Christian
28 Kasson Mantorville
103 4 points 11-2
Shelby Deno Kasson Mantorville
Denver Rogalla Milaca/Faith Christian
112 6 points Fall 109
Chuck Lamee Milaca/Faith Christian
Nate Nelson Kasson Mantorville
119 6 points Fall 441
Chad Weyer Milaca/Faith Christian
Andrew Fisher Kasson Mantorville
125 6 points Fall351
Chris Kragt Milaca/Faith Christian
Erik Quamme Kasson Mantorville
130 6 points Fall 503
Torin Erickson Milaca/Faith Christian
B. J. Hoehn Kasson Mantorville
135 3 points 9-2
John Fradette Milaca/Faith Christian
Jake Gosch Kasson Mantorville
140 6 points Fall 237
Ben Johnson Milaca/Faith Christian
Tim Carver Kasson Mantorville
145 4 points 11-0
Steven Vedders Milaca/Faith Christian
Brett Kuehl Kasson Mantorville
152 6 points Fall 427
Colby Alberts Kasson Mantorville
Zach Majerus Milaca/Faith Christian
160 6 points Fall 134
Steven Yeats Milaca/Faith Christian
Mitch Klebel Kasson Mantorville
171 6 points Forfeit
Andy Kotsmith Milaca/Faith Christian
Kasson Mantorville Kasson Mantorville
189 6 points Fall 303
Mark Gransee Kasson Mantorville
Josh Danger Milaca/Faith Christian
215 6 points Fall 150
Alan Bailey Kasson Mantorville
Carter Ash Milaca/Faith Christian
275 6 points Fall 149
Kyle Bailey Kasson Mantorville
Chris Peterson Milaca/Faith Christian
Back to top
AA CONSOLATION SEMI-FINAL
Winners are displayed on the top line.
43 Buffalo Lake-Hector/BOLD
25 Detroit Lakes
103 6 points Fall 301
Pat LeVasseur Buffalo Lake-Hector/BOLD
Jake Stalberger Detroit Lakes
112 4 points 19-6
James Rogers Detroit Lakes
Tom Brenner Buffalo Lake-Hector/BOLD
119 4 points 13-3
Chris Harmon Buffalo Lake-Hector/BOLD
Jareth Martinez Detroit Lakes
125 5 points TF 17-0
Justin Horne Detroit Lakes
Ross Jahnke Buffalo Lake-Hector/BOLD
130 6 points Fall 119
Jon Kramer Buffalo Lake-Hector/BOLD
Tim Lee Detroit Lakes
135 3 points 7-3
Bailey Rettmann Buffalo Lake-Hector/BOLD
Dustin Burke Detroit Lakes
140 3 points 4-3
Cole Neubauer Buffalo Lake-Hector/BOLD
Shad Tappe Detroit Lakes
145 4 points 14-6
Michael Griffin Detroit Lakes
Mark Revier Buffalo Lake-Hector/BOLD
152 6 points Fall258
Tom Elfering Buffalo Lake-Hector/BOLD
Jared Swiers Detroit Lakes
160 3 points 2-1
Mark Pietig Buffalo Lake-Hector/BOLD
Alex Bosch Detroit Lakes
171 6 points Fall 228
Trent Squibb Buffalo Lake-Hector/BOLD
Ryan Ortiz Detroit Lakes
189 6 points Fall 223
Mike Benson Buffalo Lake-Hector/BOLD
Matt Ziegler Detroit Lakes
215 6 points Fall 145
Brent Eidenschink Detroit Lakes
Brian Hagen Buffalo Lake-Hector/BOLD
275 6 points Fall 121
Andy Lundberg Detroit Lakes
Ben Aaseth Buffalo Lake-Hector/BOLD
Back to top
AA CONSOLATION
Winners are displayed on the top line.
42 Milaca/Faith Christian
16 Buffalo Lake-Hector/BOLD
103 4 points 17-5
Pat LeVasseur Buffalo Lake-Hector/BOLD
Denver Rogalla Milaca/Faith Christian
112 6 points Fall 511
Chuck Lamee Milaca/Faith Christian
Tom Brenner Buffalo Lake-Hector/BOLD
119 3 points 7-5
Ross Neubauer Buffalo Lake-Hector/BOLD
Chad Weyer Milaca/Faith Christian
125 4 points 13-0
Chris Kragt Milaca/Faith Christian
Chris Harmon Buffalo Lake-Hector/BOLD
130 3 points 6-2
Bailey Rettmann Buffalo Lake-Hector/BOLD
Cody Kragt Milaca/Faith Christian
135 6 points Fall 324
John Fradette Milaca/Faith Christian
Cole Neubauer Buffalo Lake-Hector/BOLD
140 3 points 6-2
Mark Revier Buffalo Lake-Hector/BOLD
Dan Crain Milaca/Faith Christian
145 5 points TF 501 17-2
Ben Johnson Milaca/Faith Christian
Bailey Rettmann Buffalo Lake-Hector/BOLD
152 3 points 10-5
Steven Vedders Milaca/Faith Christian
Tom Elfering Buffalo Lake-Hector/BOLD
160 3 points 6-4
Andy Kotsmith Milaca/Faith Christian
Mark Pietig Buffalo Lake-Hector/BOLD
171 3 points 6-3
Trent Squibb Buffalo Lake-Hector/BOLD
Steven Yeats Milaca/Faith Christian
189 6 points Fall 302
Dom Ruis Milaca/Faith Christian
Gerald Freberg Buffalo Lake-Hector/BOLD
215 3 points 6-3
Clinton Swenson Milaca/Faith Christian
Brian Hagen Buffalo Lake-Hector/BOLD
275 6 points Fall 523
Andy Peterson Milaca/Faith Christian
Ben Aaseth Buffalo Lake-Hector/BOLD
Back to top
AA THIRD PLACE
Winners are displayed on the top line.
41 Adrian Area
24 Perham
103 3 points 7-2
Josh Harlow Perham
Stephen Loosbrock Adrian Area
112 5 points TF 513 15-0
Tony Thier Adrian Area
Joe Berns Perham
119 6 points Fall 422
Joey Bullerman Adrian Area
Barry Nelson Perham
125 5 points TF 543 15-0
Tyler Doll Perham
Zachary Reker Adrian Area
130 4 points 9-0
Philip Moenkedick Perham
Jordan Reker Adrian Area
135 3 points 2-1
Brandon Bullerman Adrian Area
Justin Berns Perham
140 6 points Fall 40
Greg Perrine Perham
Andy Heitcamp Adrian Area
145 4 points 15-7
Dusty Bullerman Adrian Area
Mac Stoll Perham
152 6 points Fall 326
Tony Sauer Adrian Area
Andrew Kratzke Perham
160 3 points 6-2
Michael Guehna Perham
Nate Engelkes Adrian Area
171 3 points 5-3
Kenny Moenkedick Perham
Cody Reverts Adrian Area
189 5 points TF 414
Levi Bullerman Adrian Area
Jon Flatau Perham
215 6 points Fall 241
Will Lutmer Adrian Area
Kyle Christopherson Perham
275 6 points Fall 118
Cody Lutmer Adrian Area
Joel Gorentz Perham
Back to top
AA CHAMPIONSHIP
Winners are displayed on the top line.
32 STMA
15 Scott West
103 6 points Fall 342
Andy Hackenmueller STMA
Mark Dvorak Scott West
112 3 points 8-3
Dan Greeno STMA
Tony Valek Scott West
119 4 points 10-0
Mike Thorn STMA
Lucas Edburg Scott West
125 3 points 8-4
Andrew Pudwill Scott West
Alex Becker STMA
130 4 points 14-6
Joe Grygelko STMA
Eddie Dvorak Scott West
135 3 points OT 4-2
Dominic Dvorak Scott West
Steve Hegland STMA
140 3 points 3-2
John Dvorak Scott West
Chad Little STMA
145 3 points 4-2
Jacob Roberts Scott West
Mickey Kirk STMA
152 3 points 9-8
Tom Duncombe STMA
Greg Colosey Scott West
160 3 points 10-5
Jake Grygelko STMA
Chris Herrmann Scott West
171 3 points 5-2
Luke Vetsch STMA
Danny Stoutland Scott West
189 3 points 4-2
Matt Nerdahl STMA
Mike Wagner Scott West
215 3 points 2xOT 2-1
Caleb McEachern STMA
Jake Behnke Scott West
275 3 points 4-3
Tyler Nyberg Scott West
Jesse Dehmer STMA
Back to top